Krajský přebor mládeže v rapidu – jak jsem to viděl ze sálového pódia od počítače.

17.04.2010, Český Brod

Tak tenhle turnaj se podle mého názoru zdařil velice !

Měli jsme trochu obavy z povinného použití elektronickýh hodin. Pravda, pár „incidentů“ s nastavováním hodin pěti různých značek nastalo. Nejkritičtěji asi vypadal moment, kdy jedna z vedoucích prohlásila „Dali mi děti a hodiny, abych je dovezla do Českého Brodu a nic víc nevím“. I tohle se ale podařilo zvládnout. Možnost přidávání času ke každému tahu ale značně zjednodušuje roli rozhodčích, v rapidu obzvláště. Řada sporných momentů, běžných při používání analogových hodin, je úplně vyloučena.

Sokolovnu nám myslím mohou všichni jen závidět a 91 dětí ji zaplnilo tak akorát, s malou rezervou.

2. místo Martina Homoly v kategorii HD10 je velký úspěch. U mě Martin stoupnul tím, že v posledním kole odolal společnému, těžkému a opakovanému tlaku soupeře, trenéra i táty, a vytrvale odmítal remízu, která mu zajišťovala postup na MČR. Rozhodnout se, zda poslechnout rady okolí či nikoliv, je těžké. Někdy to rozumné je, někdy ne. Martin to zvládl výtečně. A pro mě by to platilo i v případě, že by tu poslední partii nevyhrál. Někdo jiný může klidně tvrdit, že je to palice dubová, tvrdohlavá ale já říkám: Klobouk dolů !

V tom oslavném hluku myslím docela zanikl výkon Járy Boháče v téže kategorii. Byl to jeho úplně první velký turnaj. S výjimkou nejmladšího účastníka Šimona Jirouška z Říčan a Veroniky Homolové, kteří skončili na chvostu, byl nejmladší z celé skupiny. A až na další tři účastníky, byli všichni ostatní v 31 členné skupině HD10 o více než rok starší !!! 4,5 bodu z 9, a 17. místo je z tohoto pohledu docela bomba. Myslím, že o tomto mládenci ještě uslyšíme.

V kategorii HD 12 skončil Martin Horák na 11. místě se 4 body ze 7. To je velmi dobrý výkon. Martin byl vůbec nejmladším (!) účastníkem této skupiny, a všichni víme, co udělá s pořadím prohra v posledním kole turnaje se švýcarským systémem. Se stejným bodovým ziskem se neztratil ani Dan Bossanyi, který byl čtvrtý nejmladší z celkem 35 účastníků, a skončil na 16. místě. Velmi slušné, řekl bych.

V kategorii HD14 tři českobrodští hráči, Radkové Škabroud a Moucha a Robin Šícha nezazářili. Hráli ale dost silný turnaj.

Ředitel turnaje myslím zvládl roli docela dobře. V několika kritických momentech vypomohl státnickým zásahem pan Říha z Říčan. Kromě obvyklých stížností na hluk a pomalé losování, se žádná větší potíž nevyskytla. Při losování mi vydatně pomohl se záludnostmi SwissManageru pan Paukert, který zároveň zajistil online přenos průběžných výsledků na web. Určitě by chtělo mít organizační tým trochu početnější, místy to bylo tak tak. Možná by úplně stačilo, kdyby někteří členové oddílu místo online kritiky výkonů domácích hráčů přes web z pohodlí domova, ráčili zvednout pozadí a přiložili ruku k dílu v sálu sokolovny :-).

Viděl a zapsal

Miroslav Urban

 

ŠK Český Brod